Wyświetlanie 1–20 z 32 wyników

  • Lapis lazuli (lazuryt) – to skała metamorficzna powstała w wyniku przeobrażeń utworów węglanowych (wapieni i dolomitów) pod wpływem intruzji granitów, syenitów lub pegmatytów. Jej głównym składnikiem jest lazuryt, minerał z gromady krzemianów zaliczany do grupy skaleniowców. Nazwa pochodzi od arab. azul i pers. lazhward = niebieski (niebo), nawiązuje do barwy skały. Lapis był stosowany jako materiał ozdobny już w okresie prehistorycznym. Wysoko ceniony przez cywilizację doliny Indusu (3300-1900 p.n.e.) a także w starożytnym Sumerze, później w Akadzie, Babilonii i Asyrii. Był używany jako niebieski pigment. Pod koniec średniowiecza lapis lazuli zaczęto eksportować do Europy, gdzie został zmielony na proszek i przetworzony w ultramarynę, najdelikatniejszy i najdroższy ze wszystkich niebieskich pigmentów.
  • Więcej informacji na temat tego minerału znajdziesz na stronie https://minecomet.pl/wlasciwosci-kamieni/ zachęcamy do odwiedzenia i zapoznania się z właściwościami kamieni.
MinEcoMet
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.